| 21.06.2018. ЗДРАВА ХРАНА

Наједноставните колачи воедно се и највкусни. Се наоѓаат во секоја ситуација, кога ви треба нешто набрзина, а овој старински рецепт влегува во таа категорија.

Состојки:
– 2 шолји (од 200ml) шеќер
– 2 шолји јогурт
– Шолја гриз
– Шолја масло
– 1 ½ шолја брашно
– 7-8 лажици афион
– Пакетче прашок за печиво
– Лажица рум
Глазура: 100g шеќер во прав, сок од ½ лимон, малку рендана кора. Или втората, поедноставна опција – топено црно чоколадо.

Подготовка:
Имиксирајте го јогуртот со шеќерот, додадете го гризот, маслото, брашното, афионот, прашокот за печиво и румот. Измешајте ја смесата и во добро намачкан калап за печење, нека се пече 25 минути на 170 степени.

 
 

Додека колачот се лади, направете ја глазурата која ја одбравте. Прелијте, исечете коцки, дополнително оладете и послужете.

brz-kolac-od-mak-i-griz-po-receptot-na-baba-2.jpeg

brz-kolac-od-mak-i-griz-po-receptot-na-baba-3.jpg

  
 

 

(175)

 
loading...
 

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени