| 10.06.2018. ЗДРАВА ХРАНА

Освежувачки колач подготвен по стар рецепт…

СОСТОЈКИ:
– 250 гр брашно
– 3 јајца
– 120 гр путер
– 180 гр шеќер
– 1/2 кесичка прашок за печиво
– 2-3 лажици јогурт
– кора од лимон
– 100 гр лешници или бадеми
– 1/2 кг исчистени зрели вишни (засладени)
– шеќер во прав за посипување

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Обложете калап со хартија за печење. Пенасто разматете жолчки, шеќер и путер. Додајте брашно измешано со прашок за печиво, јогурт и изрендана кора од лимон па сè измешајте.

 
 

На крај разматете снег од белки па со лажица нежно со мелените лешници измешајте го во смесата.

Излејте ја смесата во подготвениот калап и распоредете вишни по површината.

Печете го колачот 25-30 минуит на 200 степени додека не поприми златножолта боја.

  
 

Кога ќе се излади, по желба посипете го со шеќер во прав. Уживајте!

(21)

 
loading...
 

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef

ОСТАВИ КОМЕНТАР

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени