| 05.06.2018. ЗДРАВА ХРАНА

Барате предлог за сочен ручек? Сакате нешто брзо и лесно, а подеднакво вкусно? Имаме генијална идеја која сигурно ќе ја обожавате!

Состојки:
– 4 компири
– 300g печурки
– 200g мајонез (ако постите, заменете го со посен)
– 1 шолја вински оцет
– Сок од 1 лимон
– Бибер и сол по желба

Подготовка:
Сварете го компирот, но имајте на ум дека треба да остане со лушпа и тврд. Кога ќе се олади излупете го и направете дупче во средината.

 
 

Во длабоко тенџере помешајте 3 чаши вода со оцетот, биберот и солта и оставете ја течноста за зоврие. Тогаш додадете ги исечените печурки и оставете ги да се варат 3 минути. Извадете ги и добро процедете.

Измешајте го мајонезот со сокот од лимон и додајте ги сварените печурки.

Со оваа смеса наполнете ги компирите и оставете ги неколку минути да се оладат во фрижидер.

  
 

Послужете со салата. На здравје!

recept-na-denot-kompir-polnet-so-pecurki-02.jpg

 

 
loading...
 

(52)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef

ОСТАВИ КОМЕНТАР

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени