Поради грешка на Фејсбук приватните објави на 14 милиони корисници станале јавни

Софтверска грешка, која била активна една недела во мај, веројатно била причината што некои приватни пораки станале јавни, објави Фејсбук. Компанијата верува дека со овој проблем биле зафатени околу 14 милиони корисници во периодот од 18 до 27 мај. Објавите на корисниците на социјалната мрежа вообичаено се презентираат според однапред определени уредувања Read more

08.06.2018. Ливадџија

НАСА откри органски материи на Марс

Роверот на НАСА, Curiosity, пронајде органски соединенија во седименти во кратер на Марс стари 3,5 милијарди години, објави НАСА

08.06.2018. Ливадџија

Кога ти е досадно на работа сликни секси селфи: Нов бизарен тренд се шири по социјалните мрежи

Кога се во прашање новите трендови, некои навистина можат да бидат бизарни, но овој ќе му се

08.06.2018. Ливадџија

Јапонците ќе исчезнат до 2500 година?

Јапонската популација се намалува побрзо од која било друга. Обединетите нации проценуваат дека од денешните 127 милиони

07.06.2018. Ливадџија

Колку навистина чинат резервните делови? На повидок нова афера во автомобилскиот сектор

Благодарение на софистициран софтвер за следење и определување на цените на деловите за возилата, автомобилската индустрија само

07.06.2018. Ливадџија

Фејсбук призна дека споделувал податоци со кинески компании

Информацијата предизвика нова загриженост во врска со користењето на приватните информации на корисниците. Фејсбук призна дека имал договор

06.06.2018. Ливадџија

Скопје го доби првиот Музеј на илузии

Замислете дека постои еден сосема поинаков свет на необјективна реалност. Во еден момент сте само едно обично џуџе

06.06.2018. Ливадџија

„Патник низ времето“ кој вели дека доаѓа од 6491 година го помина тестот на детекторот за лаги

Човек кој тврди дека доаѓа од 6491 го помина тестот за лаги со точни (барем така вели

06.06.2018. Ливадџија

Топката за првиот натпревар од Светското првенство дојде од вселената

По 168 дена поминати во Меѓународната вселенска станица, астронаутите Антон Шкаплеров, Скот Ингл и Норишге Канаи слетаа

05.06.2018. Ливадџија

Еве како Инстаграм одлучува кои објави ќе ви се покажуваат први

Од Инстаграм конечно објаснија кои фактори се важни на алгоритамот кој што одлучува кои објави ќе им

05.06.2018. Ливадџија

Германија ќе го казни Mercedes со 3,75 милијарди евра?

Санкцијата е поради скандалот со емисии во кој е вклучен Mercedes-Benz. Новиот германски министер за транспорт, Андреас

04.06.2018. Ливадџија

Првата едноставна направа што го претвора загадениот воздух во чист кислород

Знаевте ли дека дишењето загаден воздух го намалува човечкиот живот за 1 до 2 години? И покрај

04.06.2018. Ливадџија

10-те најголеми измами во историјата на човештвото

Секој сака добра приказна, а историјата има многу за раскажување. Низ вековите, многу луѓе и групи смислувале

04.06.2018. Ливадџија
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Mени