Брз колач од афион и гриз, по рецептот на баба

Наједноставните колачи воедно се и највкусни. Се наоѓаат во секоја ситуација, кога ви треба нешто набрзина, а овој старински рецепт влегува во таа категорија. Состојки: - 2 шолји (од 200ml) шеќер - 2 шолји јогурт - Шолја гриз - Шолја масло - 1 ½ шолја брашно - 7-8 лажици афион - Пакетче прашок за печиво - Лажица рум - Глазура: 100g шеќер Read more

21.06.2018. Ливадџија

Пица ролат

Често се случува да сакаме да направиме нешто и на крај да сфатиме дека некако сме замесиле

19.06.2018. Ливадџија

Колач со вишни и јогурт: Совршен и едноставен десерт

Освежувачки колач подготвен по стар рецепт… СОСТОЈКИ: - 250 гр брашно - 3 јајца - 120 гр путер - 180 гр шеќер -

10.06.2018. The Chef

Роше бомбици готови за 30 минути

Се вели дека најдобрите колачи се подготвуваат брзо и лесно, а ги содржат омилените состојки. Такви се

07.06.2018. The Chef

Компир полнет со печурки

Барате предлог за сочен ручек? Сакате нешто брзо и лесно, а подеднакво вкусно? Имаме генијална идеја која

05.06.2018. The Chef

Крушевско топено сирење

Од мноштвото вкусни македонски традиционални рецепти, ние за денес избравме да ви го представиме ова вкусно мало

03.06.2018. The Chef

Вкусни топчиња од ориз

Покрај сè она што ви останато од храната за празниците, освежете ја трпезата со нешто ново и

31.05.2018. The Chef

Со хроно-лепче до потенок струк

Без разлика дали станува збор за здравствен или физички проблем, начинот на исхрана се покажа како еден

29.05.2018. The Chef

Домашно, кремасто пилешко во кари сос

Колку и да не сте љубители на зачини, карито има некој посебен шмек кој одлично оди со

27.05.2018. The Chef

Шницли од компири за брз и лесен ручек

Лесно се прават, без многу состојки, а доволно заситуваат. Во момент кога ви треба брз и лесен

24.05.2018. The Chef

Рецепт за најкремастиот чоколаден пудинг кој сте го пробале

Неверојатно кремаст, богат и полн со чоколадо – овој пудинг е сè она што ви треба после

22.05.2018. The Chef

Солени гнезда од компир и пилешко

Ова е еден од рецептите кој освен што има одличен вкус, ќе биде и совршен украс на

20.05.2018. The Chef

Мезе на денот: ѕаѕики по оригинален рецепт

Вкусното грчко ѕаѕики на кое никогаш не можеме да му одолеете, конечно може да го подготвите дома.

17.05.2018. The Chef
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Mени